كتابدوست
 
 
درباره كتاب و كتابخواني
 
كتاب استبداد شرقي (بررسي تطبيقي قدرت تام)

انتشارات ثالث به تازگی  کتاب «استبداد شرقی» با عنوان فرعی «بررسی تطبیقی قدرت تام» نوشته کارل آوگوست ویتفوگل را با ترجمه محسن ثلاثی منتشر کرده است. استبداد شرقی مفهومی است که امروزه ذهن برخی روشنفکران شرقی را به خود مشغول کرده است، به طوری که آنان در شرح سیاست و حکومت کشورهای غربی از همین مفهوم کمک می گیرند. دولت خودکامه شرقی دارای یک دین دولتی بوده و پادشاه مقام قدسی را با منصب دنیایی پیوند می زده است. سرشت متمرکز دولت خودکامهء شرقی وجود دین دولتی را اقتضا می کرده است. موضوع اصلی کتاب مبانی نظام تولید آسیایی و پایه های قدرت تامه است. مستندات تجربی، کتاب حاصل حدود سی سال مطالعات همه جانبه نویسنده در تاریخ تمدنهای آسیایی، اینکار و مایاست. تکیه گاه نظری کتاب، آراء مارکس درباب مبانی نظام آسیایی است که نویسنده کوشیده است با برداشتی بر وفق مشرب اکونومیستی آنرا با مطالعات و یافته های تازه باستان شناسی شرح و به حیطه های تازه ای بسط دهد. ویتفوگل در این کتاب در پی یافتن چرایی سیطره حکومت‌های استبدادی و توتالیتر بر کشورهای شرقی است. وی می‌کوشد دریابد که چه عاملی سبب می‌شود که همواره یک فرد در این کشورها به منزله یک سلطان باشد. ویتفوگل ساختار این جوامع را «آب‌سالار» معرفی می‌کند و معتقد است که این ساختار به گونه‌ای است که حکومت استبدادی را طلب می‌کند. به اعتقاد او، از بطن چنین جوامعی خواه ناخواه چنین حکومت‌هایی سر برمی‌آورند. او برای بررسی تبارهای این دولت‌ها به تاریخ باستان آنها نیز رجوع می‌کند؛ مثلا شیوه‌های سرکوب‌گری و شکنجه این دولت‌ها از بخش‌های کتاب است...  این اثر، کتابی کلاسیک است و جزو منبع اصلی جامعه‌شناسی به شمار می‌آید. خبرآنلاین

استبداد شرقي مفهومي است كه امروزه ذهن برخي روشنفكران شرقي را به خود مشغول كرده است، به طوري كه آنان در شرح سياست و حكومت كشورهاي غربي از همين مفهوم كمك مي گيرند.
دولت خودكامهء شرقي داراي يك دين دولتي بوده و پادشاه مقام قدسي را با منصب دنيايي پيوند مي زده است. سرشت متمركز دولت خودكامهء شرقي وجود دين دولتي را اقتضا مي كرده است.
موضوع اصلي كتاب مباني نظام توليد آسيايي و پايه هاي قدرت تامّه است.مستندات تجربي، كتاب حاصل حدود سي سال مطالعات همه جانبهء نويسنده در تاريخ تمدنهاي آسيايي،اينكار و ماياست. تكيه گاه نظري كتاب، آراء ماركس درباب مباني نظام آسيايي است كه نويسنده كوشيده است با برداشتي بر وفق مشرب اكونوميستي آنرا با مطالعات و يافته هاي تازهء باستان شناسي شرح و به حيطه هاي تازه اي بسط دهد.

کتاب «استبداد شرقی»

نوشته: كارل آوگوست ويتفوگل
ناشر: ثالث
ترجمه: محسن ثلاثي
شابک: 9789643806996
تعداد صفحات: 856
اطلاعات چاپ: قطع رقعي/جلد گالينگور - 1391
قیمت پشت جلد: 320000 ريال

 |+| نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۲ساعت 19:34  توسط محمود موحدان  | 
 
  بالا